Potražite još:

Thursday, March 20, 2025

Исоп (Hyssopus officinalis)

 Исоп (Hyssopus officinalis) је лековита биљка која се вековима користи у народној медицини. Познат је по својим антисептичким, противупалним и експекторантним својствима.



За шта се користи исоп?

  1. Дисајни путеви – Олакшава кашаљ, бронхитис, астму и прехладу. Делује као природни експекторанс.
  2. Пробавни систем – Побољшава варење, смањује надутост и олакшава грчеве у стомаку.
  3. Имунитет – Јача одбрамбене механизме организма због антисептичког и антивирусног дејства.
  4. Ране и кожне болести – Користи се за чишћење рана, код екцема и псоријазе.
  5. Хипертензија и циркулација – Побољшава проток крви и може допринети снижавању крвног притиска.
  6. Живци и ментално здравље – Смањује стрес, анксиозност и умор.

Како се користи?

  • Чај – 1 кашичица сушеног исопа на 200 мл вреле воде, оставити 10-15 минута и пити 2-3 пута дневно.
  • Тинктура – 20-30 капи у чаши воде, 2-3 пута дневно.
  • Уље исопа – За инхалације, масажу или додавање у купку.

 😊

mr sci. Slobodan Maslić

akademijalicnograzvoja@gmail.com

Sunday, March 16, 2025

MANUKA MED, mr sci Slobodan Maslić

 Manuka med je specifična vrsta meda koju proizvode pčele koje sakupljaju nektar sa cvetova manuka biljke (Leptospermum scoparium), koja raste uglavnom u Novom Zelandu i delovima Australije. Manuka med je poznat po svojim jedinstvenim antibakterijskim, antifungalnim i antiinflamatornim svojstvima, koja ga čine veoma cenjenim u alternativnoj medicini. 

(Zapratite blog molim)



Svojstva manuka meda:

  1. Antibakterijska svojstva: Manuka med je poznat po svojoj sposobnosti da deluje protiv različitih vrsta bakterija, uključujući i Helicobacter pylori, koja je odgovorna za mnoge probavne smetnje, kao što su gastritis i čir na želucu.    https://prirodnamedicina-slobodanmaslic.blogspot.com/2025/03/helicobacter-pylori-prirodni-tretmani.html

  2. Unikalni faktor (UMF): Manuka med se ocenjuje prema svom UMF (Unique Manuka Factor), koji je indikator snage antibakterijskog efekta. Što je viši UMF, to je med snažniji i efikasniji u borbi protiv bakterija. Obično se med ocenjuje u rasponu od UMF 5+ do UMF 20+, s tim da med sa većim UMF-om obično ima snažnija antibakterijska svojstva.

  3. Lečenje rana: Manuka med se koristi za lečenje rana, opekotina i čireva zbog svojih antiseptičkih svojstava. Pomaže u ubrzavanju procesa zarastanja i smanjuje rizik od infekcija.

  4. Sistemska upotreba: Osim spoljne upotrebe, manuka med se često koristi i oralno za jačanje imunološkog sistema, smanjenje upala i podršku zdravlju želuca.

Kako se koristi:

  • Unutrašnja upotreba: Manuka med se može konzumirati direktno, obično 1–2 kašičice dnevno. Može se pomešati s toplom vodom ili čajem (ali ne previše vrućim, kako ne bi uništio korisne enzime).
  • Spoljna upotreba: Manuka med se može nanositi direktno na rane, opekotine ili ožiljke kako bi se ubrzao proces zarastanja.

Koliko traje tretman:

  • Za unutrašnju upotrebu, preporučuje se korišćenje Manuka meda 2–3 nedelje, a rezultati mogu biti vidljivi već nakon nekoliko dana do nedelja, u zavisnosti od specifične zdravstvene situacije.
  • Za spoljašnju upotrebu, Manuka med se može nanositi dok rana ne počne da se zaceljuje, obično tokom nekoliko dana do nedelja, zavisno od težine oštećenja.

Manuka med se ne preporučuje deci mlađoj od 1 godine zbog rizika od botulizma, koji je ređi, ali može biti ozbiljan. Takođe, uvek je dobro kupovati Manuka med sa potvrdom o UMF standardima, jer to garantuje kvalitet i efikasnost proizvoda.


priredio: mr sci Slobodan Maslic

izvor : apiterapija

Helicobacter pylori, prirodni tretmani mr sci.S.Maslić

 Helicobacter pylori je bakterija koja može izazvati infekcije u želucu i dvanaestopalačnom crevu, često povezana s gastritisom, čirima na želucu i čak rakom želuca. 

Mnogi ljudi traže prirodne lekove kao pomoć u lečenju ove infekcije. Iako je važno napomenuti da bi tretman H. pylori trebalo da se sprovodi pod nadzorom lekara medicine i naturopatije, neki prirodni lekovi mogu pomoći u smanjenju simptoma i podržati zdravlje želuca.  (zapratite blog molim, kliknite na follow )!




Evo nekoliko prirodnih lekova koji se često koriste protiv H. pylori:

1. Zeleni čaj

Zeleni čaj sadrži polifenole koji mogu imati antibakterijska svojstva i pomoći u suzbijanju rasta H. pylori. Takođe, sadrži antioksidante koji mogu pomoći u zaštiti želuca od oštećenja.

  • Kako se koristi: Pijte 2–3 šolje zelenog čaja dnevno.
  • Koliko dugo se koristi: Preporučuje se svakodnevno korišćenje tokom nekoliko nedelja, ali dugoročno savetujte se sa lekarom.

2. Med (posebno Manuka med)

Manuka med ima snažna antibakterijska svojstva, koja mogu pomoći u eliminaciji H. pylori.

3. Sok od kupusa

Sok od kupusa se koristi kao prirodni lek za lečenje čireva na želucu. Kupus sadrži aminokiseline koje mogu pomoći u lečenju sluznice želuca i smanjiti simptome H. pylori infekcije.

  • Kako se koristi: Pijte 1/2 šolje svežeg soka od kupusa svakog dana, najbolje pre obroka.
  • Koliko dugo se koristi: Preporučuje se 2–3 nedelje, ali se može koristiti i duže.

4. Beli luk

Beli luk je prirodni antibiotik koji može delovati protiv H. pylori. Sadrži alicin, koji ima antibakterijska svojstva.

  • Kako se koristi: Konzumirajte 1–2 čena belog luka dnevno, bilo sirovog ili u formi dodatka.
  • Koliko dugo se koristi: Koristite ga 3–4 nedelje.

5. Probiotici

Probiotici, kao što su Lactobacillus i Bifidobacterium, mogu pomoći u vraćanju ravnoteže bakterija u stomaku i podržati zdravlje probavnog sistema. Probiotici mogu pomoći u eliminaciji H. pylori i poboljšanju funkcije želuca.

  • Kako se koristi: Uzimate probiotike u obliku dodataka ili jedite fermentisane proizvode poput jogurta, kefira i kiselog kupusa.
  • Koliko dugo se koristi: Preporučuje se svakodnevno korišćenje tokom nekoliko nedelja.

6. Đumbir

Đumbir je poznat po svojim antibakterijskim i antiinflamatornim svojstvima. Može pomoći u smanjenju upale i nelagodnosti u želucu izazvanih H. pylori.

  • Kako se koristi: Pijte čaj od đumbira ili konzumirajte svež đumbir u malim količinama.
  • Koliko dugo se koristi: Koristite ga svakodnevno tokom 3–4 nedelje.

7. Koristi aloe vera

Aloe vera je poznata po svojim umirujućim i lekovitim svojstvima za želudac. Može pomoći u smanjenju upale i iritacije uzrokovane H. pylori.

  • Kako se koristi: Pijte sok od aloe vera u malim količinama (oko 1–2 kašičice dnevno).
  • Koliko dugo se koristi: Preporučuje se svakodnevno korišćenje tokom 2–3 nedelje.

8. Kurkuma

Kurkuma ima snažna antiinflamatorna i antibakterijska svojstva koja mogu biti korisna u borbi protiv H. pylori.

  • Kako se koristi: Koristite prah kurkume u prahu, možete ga dodati u čaj ili smutije, ili ga uzimati u obliku dodataka.
  • Koliko dugo se koristi: Preporučuje se svakodnevna konzumacija tokom nekoliko nedelja.

9. ENERGETSKI TRETMANI pomažu,  kao na primer reiki!

Napomena:

Iako ovi prirodni lekovi mogu pružiti podršku u lečenju H. pylori infekcija, oni nisu zamena za standardni tretman koji uključuje antibiotike i lekove koji smanjuju kiselost želuca, koje vam može propisati lekar. Uvek se konsultujte sa lekarom pre nego što započnete bilo koji tretman, posebno ako koristite druge lekove ili imate bilo kakve zdravstvene probleme.


priredio: mr sci. Slobodan Maslić